Почетак > Uređenje doma > Kako da ne dočekate još jednu zimu sa vlagom u stanu
Kako da ne dočekate još jednu zimu sa vlagom u stanu
- By Vladimir Ilic
- мај 27th, 2023
- Uređenje doma
- 0 comments
Iako je zima tek prošla, i sada se oni koji si imali posla sa vlagom u prethodnom periodu suočavaju sa njenim posledicama, nije naodmet da se spremimo za sledeću sezonu. Pa makar i da sakupimo neke savete i preduzmemo na vreme nešto što će nam u svemu tome pomoći. Svima nam se nameće pitanje šta je ono što možemo sami, bez angažovanja majstora koji su u poslednje vreme sve skuplji i sve je teže do njih doći.
Šta je ono što pre svega treba da uradimo
Dakle, pitanje je kako da se spremimo na sledeći nalet kondenzacije koja se u domovima stvara kada postoji prevelika razlika u temperaturi unutra i spolja. A taj kondenz se može javiti na zidovima, u ćoškovima, kao i svuda gde zidovi nemaju prostora da dišu, zatim na prozorima, u kupatilima i kuhinji, gde je vlaga svakodnevna. Dakle, treba pre svega uraditi nešto na prevenciji, i kada se pojave prvi znaci te problematike.
Kako može pomoći apsorber vlage
U zimskim mesecima kada se temperatura spolja i unutra najviše razlikuje, svi treba da se pridržavamo nekih pravila koja će nam pomoći da vlaga ne bude sastavni deo naših domova. Ne samo da nam prostorije ne bi lepo izgledale već i zbog toga što je vlaga veliki neprijatelj zdravlja i može uticati na pojavu alergija i respiratornih zdravstvenih tegoba. Zato i kada je hladno, treba da redovno luftiramo i provetravamo prostorije, i da bi se zamenio ustajali vazduh, i da bi se zidovi sušili. Zatim, u prostoriji bi trebalo da bude apsorber vlage, koji nije velika investicija, a može mnogo doprineti da se održi optimalna vlažnost vazduha. Pošto su ti apsorberi u kutijama koje se mogu zadenuti u bilo koje mesto u kući, zgodni su i prilagodljivi. Vrlo važno je istaći da se oni aktiviraju tek kada vlažnost prestigne 65 odsto, tako da ne postoji šansa od toga da se vazduh „presuši“. I suv vazduh jeste problem, to znaju svi koji se greju na centralno grejanje pa se nakon spavanja bude suvih usta i neprijatnim osećajem u grlu.
Kada krečenje postane neminovno
Nakon zime u kojoj smo se suočili sa buđi na zidovima, proleće je vreme kada se kreće u sanaciju. Tada se ljudi najčešće odlučuju da pre nego što okreče mesto na kome se buđ pojavila, da nanesu specijalni premaz, takozvani termopremaz protiv buđi, čija je uloga da formira zaštitni sloj. Tajna tog sloja je u nanočesticama koje se formiraju i mogu da akumuliraju toplotu. Naravno, svemu tome prethodi detaljna priprema, odnosno odstranjivanje buđi i čišćenje zida. To se radi dezinfekcionim sredstvima za tu namenu (tečni hlor, pa čak i varikina).
Boje koje mogu biti dodatna zaštita
Postoje specijalne akrilne boje za zidove koje se nanose nakon svih zaštitnih radova, i to u dva sloja, koji su ujedno i vodootporni. Ova boja odbija buđ, te se redovno preporučuje kada su u pitanju prostorije koje su u opasnosti od nje – podrumi, kupatila, kuhinje kada su domaćinstva u pitanju, kao i prostorije tipa svlačionica, vešernica u većim objktima namenjenim za širu upotrebu.
Tags:
Kategorije
Najčitaniji postovi
Najbolji bazeni u Beogradu i okolini 10 najboljih po našem izboru!
јул 2nd, 2023
Opustite se i uživajte ovog leta pored bazena Ima li nečeg privlačnijeg […] Read More
Top 5 second hand prodavnica u Beogradu
април 25th, 2023
Kultura kupovine u second hand prodavnicama Sjajan je osećaj kupovati iz druge […] Read More
Najbolji koktel barovi u Beogradu: Top 7 po našem izboru!
јун 5th, 2023
Šta koktel čini tako privlačnim pićem? Danas postoji neverovatno bogat izbor koktela, […] Read More
Hoteli u centru Beograda – 5 najboljih!
јул 13th, 2020
Pre samo pet ili šest godina, Beograd je imao veliki poroblem ne […] Read More
Ostavite komentar