Početak > Ostalo > Šta treba da znate o Dubaiju pre nego što ga posetite
Šta treba da znate o Dubaiju pre nego što ga posetite
- By Vladimir Ilic
- 24 maja, 2022
- Ostalo
- 0 comments

Dubai je glavni grad istoimenog emirata i jedan od najbogatijih od njih sedam koji čine federaciju Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Postoji nekoliko teorija o poreklu imena Dubai. Jedna ga povezuje sa dabom – vrstom skakavaca koji često napada ovo područje, dok drugi smatraju da se odnosi na pijacu koja je nekad postojala u blizini grada.
Poslednjih godina Dubai se poredi sa Singapurom i Hong Kongom i često je smatan središtem Bliskog istoka. Iznikao u svega nekoliko decenija na pustinjskom pesku i kamenu, danas je Dubai jedna od najpopularnijih svetskih destinacija, koja se prostire na 35 hiljada kvadratnih kilometara i ima oko 3 miliona stanovnika.
Zbog svojih naprednih tehnologija, naglašenog luksuza i futurističkog izgleda, Dubai često nazivaju i gradom budućnosti.
Šta ovaj grad čini tako posebnim?
Dubai je grad nebodera, luka i plaža. To je mesto gde se odvijaju veliki svetski finansijski poslovi u kombinaciji sa turizmom baziranom na plažama, suncu i luksuznoj zabavi. Zbog svoje šarenolike populacije koja okuplja ljude iz celog sveta, ovaj grad je u velikoj meri kosmopolitski i atmosfera je u njemu prilično tolerantna. Gradski život ne insistira ne verskim pripadnostima i religija u gradu nije dominantna. Islam je većinska religija, ali crkve i hinduistički hramovi u Dubaiju ravnopravno koegzistiraju.
Dubai je takođe mirno mesto bez kriminala, gde su administrativna efikasnost i otvorenost za poslovanje podstakli zapanjujući privredni rast. Međutim, kritika autoritaritarne vlade i vladajuće elite Dubaija se ne toleriše, a takođe postoji i atmosfera diskretne korupcije. Drugim rečima, Dubai je savršen za međunarodno poslovanje, ali u njemu i dalje postoji sloj privilegovanih ljudi.
Pejzaži Dubaija
Dubai se nalazi na savršenoj poziciji u Persijskom zalivu i okružen je velikim brojem peščanih plaža, koje su mu pomogle da se jasno ucrta na turističkoj mapi sveta. Vladari Dubaija su godinama unazad nastojali da uvećaju ograničenu gradsku obalu, i u nedostatku prirodnih ostrva, da u saradnji sa najpoznatijim inženjerima i arhitektama projektuju veštačka ostrva, tik uz obode grada.
Tako je nastalo najveće svetsko veštačko ostrvo Palma, koje ima baš takav oblik i koje je danas sedište nekih od najznamenitijih svetskih hotela i atrakcija. To nije sve. Poznat je i arhipelag „Svet“, takođe niz veštačkih ostrva koji zajednički tvore mapu sveta sa svim kontinentima u njemu.
Gradske znamenitosti
Dubai se nalazi u prirodnoj uvali zvanoj Dubai Creek na južnoj obali Persijskog zaliva. Više od jednog veka ova oblast je bila centar Dubaija, zbog oslanjanja starog grada na ribolov, izvlačenje bisera iz školjki i pomorsku trgovinu. Uz kanal se danas nalaze najstarije zgrade u Dubaiju, od kojih većina datira iz 1960-ih i koje retko imaju više od dva sprata. U četvrti Bastakija, na zapadnoj obali ovog kanala, restaurirane se neke od starijih zdanja koje imaju karaterističan dizajn sa vetrobranima, koji su tipični predstavnici persijskog uticaja u arhitekturi mesta.
Kakav je to kontrast u poređenju sa novim delom grada, izgrađenim u svega par poslednjih decenija! Novi centar grada čini niz nebodera duž puta šeika Zajeda. Među njima su najznačajnije kule Emirates, koje su izgrađene kasnih devedesetih i početkom dvehiljaditih i u kojima se nalaze sada luksuzni hoteli i vladine kancelarije.
U blizini ulice šeika Zajeda nalazi se Međunarodni finansijski centar Dubaija, smešten u futurističkoj zgradi u obliku luka, kao i Burdž Kalifa, koja je u vreme otvaranja 2010. godine bila najviša zgrada na svetu. Dobila je ime po predsedniku Ujedinjenih Arapskih Emirata i emiru Abu Dabija, Kalifi ibi Zajedu Al Nahjanu.
Zapadno od nebodera nalazi se bogata naselja, od kojih se u većini nalaze bogate i ekskluzivne vile i hoteli. Najpoznatiji hotel na svetu, Burdž al Arab, luksuzna građevina u obliku jedra, upotpunjuje ovaj pejzaž. Neboderi okružuju marinu i veštački kanal i stvaraju nezaboravan utisak bogatstva i modernosti.
Izgradnja Dubaija ne staje. „Grad superlativa“ ima i najveći svetski tržni centar, najveći svetski panoramski točak (Ain Dubai), a u toku je izgradnja budućeg najvišeg tornja na svetu Dubai Creek Tower koji bi trebalo da dosegne visinu od 1300 metara!
Klima u Dubaiju
Kao i veći deo obale Persijskog zaliva, Dubai ima toplu klimu tokom cele godine, što dovodi turiste željne mora, sunca i kupanja. Vlažnost je visoka tokom letnjih meseci i umerena u ostatku godine. Najhladnji zimski mesec je obično januar sa najnižim temperaturama od oko 15 stepeni, dok je najtopliji mesec jul sa temperaturama koje prelaze 40 stepeni.
Ljudi
Stanovništvo Dubaija se u poslednja dva veka konstantno uvećavalo, da bi danas to bio grad sa preko 2 miliona stanovnika. Početkom 20. veka Dubai je bio trgovački centar i ribarsko središte, što je dovelo do postepenog povećanja broja stanovnika zbog trgovinske razmene.
Međutim, pravi finansijski procvat desio se krajem 20. veka, kada je sa otkrićem nafte ovaj kraj sveta potpuno promenio svoj način života. Ovaj gradski procvat doveo je do ogromnog povećanja broja južnoazijskih radnika i priliva visoko kvalifikovanih stručnjaka iz svih oblasti (posebno, ekonomista, inženjera i programera) koji igraju važnu ulogu u izgradnji i multisektorskoj ekonomiji Dubaija. Iako je arapski zvanični i službeni jezik u Dubaiju, u praksi je jezik poslovne komunikacije engleski.
Ekonomija Dubaija
Suprotno popularnom verovanju, Dubai nema ekonomiju zasnovanu na nafti. Ono malo naftnog bogatstva koje je eksploatisano između 1960-ih i 1990-ih godina iskorišćeno je za unapređenje drugih sektora privrede. Trgovina ostaje u središtu ekonomije Dubaija, a grad upravlja dvema najvećim svetskim lukama, kao i međunarodnim vazdušnim teretnim čvorištem. Zona slobodne trgovine Džebel Ali osnovana je 1980-ih da bi privukla industrijske investicije (kao što su topljenje aluminijuma, proizvodnja automobila i proizvodnja cementa). Slobodna trgovinaska zona Džebel Ali omogućava stranim kompanijama da rade iz Dubaija bez potrebe za lokalnim partnerom.
Međunarodni finansijski centar Dubaija, koji je otvoren 2006. godine, određen je ustavom UAE kao nezavisna pravna jurisdikcija koja funkcioniše u okviru odvojenog trgovačkog i građanskog okvira zasnovanog na engleskom običajnom pravu. Ovaj aranžman služi međunarodnim finansijskim kompanijama koje žele da uspostave prisustvo na Bliskom istoku.
U 21. veku povećane su aktivnosti usmerene na privlačenje stranih investicija. Tokom 1990-ih grad je počeo da se pozicionira kao luksuzna turistička destinacija, trošeći značajan procenat svog BDP-a na grandiozna odmarališta i atrakcije. Danas je to destinacija koja nudi raznovrsne sadržaje koji ostavljaju bez daha. Lepota prirode, dramatični pustinjski pejzaži iz okoline, toplo more, vrhunska hotelijerska usluga i bezbroj zabavnih atrakcija čine Dubai idealnim mestom za posetu tokom cele godine.
Tags:
Kategorije
Najčitaniji postovi

Hoteli u centru Beograda – 5 najboljih!
13 jula, 2020
Pre samo pet ili šest godina, Beograd je imao veliki poroblem ne […] Read More

Muzej Nikole Tesle – jedinstvena institucija nauke i kulture
1 marta, 2021
Muzej Nikole Tesle osnovan je u čast jednog od najvećih srpskih pronalazača […] Read More

Decathlon Beograd: Sva sportska oprema na jednom mestu
20 februara, 2021
Trebate kupiti sebi opremu za pecanje i kampovanje, vaša deca žele novi […] Read More

BEO Shopping Centar Beograd: Mesto dobre kupovine
23 februara, 2021
Beograd kao veoma dinamičan grad sa puno potencijala za napredak i prosperitet. […] Read More
Ostavite komentar