Pronađi stan
Dolazak Odlazak
Gosti
0
Parking
Sobe
0
Dodatne opcije
Pronađi stan
Pretraga
x
Dolazak
Odlazak
Gosti
0
Parking
Sobe
0
Dodatne opcije
Stan na dan u Skadarliji, možete izabrati iz naše velike i kvalitetne ponude. Posebno smo ponosni na kvalitet i opremljenost stanova i apartmana u okolini Skadarlije, koje vam nudimo po izuzetno povoljnijim uslovima i cenama.
O SKADARLIJI
Skadarlija je deo Skadarske ulice koja se nalazi u strogom centru grada. Skadarlija danas važi za boemsku četvrt Beograda u čijim su se kafanama nekada okupljali najpoznatiji srpski pisci, glumci, slikari i svi drugi ljubitelji nekonvencionalnog druženja i dobrog provoda, ali i kao mesto sa nekoliko dobrih restorana sa izvrsnom hranom.
Istorija Skadarlije postaje veoma zanimljiva od momenta kada je preko puta Narodnog pozorišta, na prostoru gde se danas nalazi Narodni muzej, srušena čuvana kafana „Dardaneli“ da bi se izgradilo zdalje Uprave fondova. Gosti „Dardanela“ – glumci, književnici, pevači, novinari, sa žaljenjem su propratili rušenje kafane koja im je više od tri decenije pre toga bila omiljeno sastajalište i za svoju novu „Meku“, spontano izabrali prizemljuše Skadarske ulice, pretpostavljajući ih modernijim delovima Beograda.
Pre tog događaja, koji se zbio 1901. godine, beleži se da je prostor Skadarlije sve do polovine XIX veka bila uglavnom pusta periferija grada između „varoši u šancu“ i sela Palilula. Za razliku od savskog dela Beograda izvan šanca, ovaj deo varoši prema Paliluli, spontano je naseljavan, a prvi stanovnici današnjeg prostora Skadarlije pominju se oko 1825. godine. Svoje nastambe tu su prvo gradile romske porodice, te je ovaj kraj najpre dobio ime Šićan-mala, što je značilo ciganska mahala.
Početak Prvog svetskog rata i sticaj različitih drugih okolnosti uslovili su da Skadarlija ostane ulica sa pretežno prizemnim kućama. Skadarliju su naseljavali sitne zanatlije, ugostitelji i trgovci, a neki od njenih stanovnika živeli su od izdavanja stanova. Skadarlija se 1867. godine nalašla ucrtana na planu urbaniste Emilijana Josimovića. Zvanično ime – Skadarska ulica – ovaj prostor dobija sredinom 1872. godine. Samo kratko, za vreme austrougarske okupacije, Skadarska je nosila ime Ružina ulica.
Ono što je Skadarliju i atmosferu ove ulice očuvalo do dana današnjeg, nisu njene arhitektonske vrednosti, već duh kojim su je darovali i pečat koji su joj decenijama utiskivali velikani srpske kulture, najviše pisci i pozorišni poslenici. Nema toga ko bi mogao navesti sva ta imena, ali pomenimo bar one najpoznatije: Đuru Jakšića, Stevana Sremca, Janka Veselinovića, Branislava Nušića, Radoja Domanovića, Antuna Gustava Matoša, Branu Cvetkovića, Boru Stankovića, Tina Ujevića, Rada Drainca, Gustava Krkleca, Čiča-Iliju Stanojevića, Milorada Gavrilovića, Milku Grgurovu, Velu Nigrinovu, Dobricu Milutinovića, Žanku Stokić…
Ovaj deo grada je veoma popularan i danas kako za one koji bi želeli ovde da se nasele, tako i za goste i turiste, koji žele da provedu vreme u najatraktivnijem i najpopularnijem kraju Beograda. Prepun interesantnih građevina, kaldrmisanih ulica, sakriven u hlad krošnji viosokog drveća, okolina Skadarske ulice, odnosno taj deo Dorćola, je izuzetno romantična i zanimljiva četvrt. Postoji samo jedan problem, a to je parking. Zato, ako dolazite spostvenim prevozom, proverite da li stan ili apatman u ovom delu grada ima svoje parking mesto.
Za luksuzan ili barem kvalitetan smeštaj u centru Beograda, posebno u okolini Skadarlije, do skora je bilo potrebno izdvojiti pozamašna sredstava, ali se to promenilo u poslednjih nekoliko godina. Sada možeteza razumne novce iznajmiti stan na dan u centru, u okolini Skadarlije ili čak u samoj ulici u srcu Beograda i uživati u sopstvenoj privatnosti i udobnom komforu.
Naravno, podrazumeva se da smo na raspolaganju našim klijentima u svakom trenutku, svakog dana u nedelji, da bi primili rezervacije kao i da bi odgovorili na sva moguća pitanja i pružili svaku drugu pomoć u vezi smeštaja i prijatnijeg boravka naših gostiju u Beogradu.
ZAŠTO IZNAJMITI STAN NA DAN U OKOLINI SKADARLIJE?
Da se iznajmi stan na dan u Skadarliji ili u okolini ove znamenite ulice, toliko je izazovna ideja da se i mnogi stanovnici Beograda odlučili za nju. Odličan je osećaj kada se u rano jutro izađe na prozor ili terasu i osete mirisi lipa u cvatu, zvuci starog dela grada koji se budi i miomirisi iz obli-njih pekara i restorana. To je prilika da se iz prve ruke posmatra i oseti kako pulsira samo srce Beograda.
Iznajmiti stan na dan kod Skadarlije je privlačna ideja za sve posetioce Beograda, bez obzira koji su razlozi njihove posete srpskoj prestonici. Potpuno je jasno svima da je sve u starom gradu od Skadarlije udaljeno svega nekoliko minuta hoda, a ako gosti trebaju ili požele da se upute u druge delove velegrada, tu su linije gradskog prevoza: 24 / Dorćol, SRC Milan Gale Muškatirović – Vračar, Neimarski park; 26 / Dorćol – Braće Jerković; 27 / Trg republike – Mirijevo 3; 27E / Novi Beograd – Mirijevo 4; 32E / Trg republike – Višnjica; 35 / Trg republike – Lešće; 37 / Pančevački most, železnička stanica – Kneževac; 96 / Trg republike – Borča 3; kao i mnogobrojne noćne linije.
Skadarska ulica je blizu svemu i bilo kojim pravcem da se krene, bilo koja šumovita ulica da se izabere, gost neće pogrešiti, jer će uskoro sigurno stići do neke od beogradskih zanimljivosti i atrakcija. Stan na dan u Skadarliji i njenoj okolini odgovara svim potrebama i razlozima posete prestonici i pogodan je za sve aktivnosti koje njegovi zakupci požele. Zabava, kupovina, upoznavanje kulturno-istorijskog nasleđa Beograda, pozorišta i bioskopi, gastronomija, druženja, duge šetnje… Sve je moguće ako iz naše ponude iznajmite neki od stanova ili apartmana kod Skadarlije. Ovaj deo grada je zaista neodoljiv, to je verovatno najšarmantnija od svih beogradskih lepih četvrti.
ZNAMENITOSTI I TURISTIČKE ATRAKCIJE U BLIZINI SKADARLIJE
Dom Narodne Skupštine, Stari dvor i trg Nikole Pašića Izgradnja parlamenta – Naodne Skupštine trajala je veoma dugo, skoro 30 godina. Kamen temeljac položio je 27. avgusta 1907. godine kralj Petar I Karađorđević, ali je gradnja prekinuta izbijanjem Prvog svetskog rata. Nastavak radova nije otpočeo odmah nakon završetka rata, pa je zgrada dovrešna tek 1936. godine, a prvo zasedanje Narodne skupštine Kraljevine Jugoslavije u ovoj zgradi je održano 21. oktobra 1936. godine. Zgradu parlamenta je projektovao arhitekta Jovan Ilkić. Parlament je menjao ime, kako se država menjala i naposletku postao Dom Narodne Skupštine Srbije.
Odmah preko puta ulice, uz Pionirski park i ulice Kralja Milana i Dragoslava Jovanovića, uzdiže se zdanje Starog dvora, palata srpske dinastije Obrenović, u kojoj je danas Skupština grada Beograda. Palata je podignuta između 1882. i 1884. godine, po projektu Aleksandra Bugarskog u maniru arhitekture akademizma XIX veka, s namerom da prevaziđe sve dotadašnje rezidencije srpskih vladara. Obe isorijski jako važne i izuzetne građevine, nalaze se u okviru trga Nikole Pašića, kao i lepo zdanje Istorijskog muzeja Srbije, zgrada Doma sindiklata, interesantna fontana i konačno statua velikog srpskog političara, osnivača prve i prave Radikalne partije u Srbiji…
Trg Republike je centralni trg Beograda koji je zamišljen odmah nakon rušenja Stambol kapije 1866. godine, ali osim zgrade Narodnog pozorišta na njemu nije građeno ništa, sve do podizanja spomenika knezu Mihailu, 1882. kada je počelo postepeno urbano formiranje ovog trga. Danas se osim velikih zgrada Narodnog pozorišta, Narodnog muzeja i spomenika knezu Mihajlu, kao i palate Reuniona iz 1931. godine, na trgu nalazi pozorište Boško Buha i novoizgrađeni hotel Marriott. Poslednja rekonstrukcija trga Republike nije prošla slavno, te mnogi Beograđani smatraju da bi ovu novonastalu „klopku za sunce i kolevku za vetar” trebalo obogatiti novim sadržajima. Videćemo…
Pijaca Skadarlija – Bajlonijeva pijaca otvorena je 1927. godine. U prvo vreme je bila kvantaška pijaca i zvala se Bajlonijeva pijaca, a posle Drugog svetskog rata postaje zelena pijaca i menja naziv u pijaca Skadarlija. Uprkos novom nazivu svima je poznata kao Bajlonijeva. Dobila je ime po Čehu Bajloniju, vlasniku velike pivare. Jedna je od većih i bolje snabdevenih beogradskih pijaca na kojoj robu kupuje više desetina hiljada potrošača. Nalazi se u starom jezgru grada, na kraju boemske četvrti Skadarlija, u ulici Cara Dušana.
Park Kalemegdan je najlepši i najveći beogradski park, ali istovremeno i najznačajniji kulturno -istorijski kompleks grada, u kojem dominira Beogradska tvrđava iznad ušća Save u Dunav. Naziv Kalemegdan potiče opet iz turskih vremena. U pitanju je složenica od dve reči „kale“ – tvrđava i „megdan“ ili mejdan – trg. Ovaj kraj je veoma dugo bio najvažniji deo grada, gde su živeli vladari i vlastela, dobro zaštićeni bedemima i vojnim garnizonom. Preuređenje područja u park otpočelo je 1867. godine, po naređenju kneza Mihaila Obrenovića. Na Kalemegdanu se pored mnogobrojnih zanimljivosti nalazi statua Pobednika – simbol Beograda, Vojni muzej, nekoliko izuzetnih crkava i Zoološki vrt, velika atrakcija za mlađe posetioce…
POPULARNI RESTORANI I KAFEI U BLIZINI SKADARLIJE
Restorani u samoj Skadarliji kojih ima mnogo, atrakcija su sami po sebi, jer svaki ima neku interesantnu priču. Na primer kafana „Tri šešira“ otvorena je 1864. godine, a do te godine u kući se nalazila radionica za izradu šešira majstora Dimovića. Radionica je umesto ispisane firme na ulazu imala okačena tri plehana šešira, pa je tako dobila ime koje je i kafana zadržala do danas. Ovaj restoran poznat je po specijalitetima srpske kuhinje, po lepoj, senovitoj bašti i tamburaškom orkestru koji tamo često svira u večernjim satima. Odmah preko puta kaldrmisane ulice nalazi se kafana „Dva jelena“, otvorena davne 1862. godine. Kafana je i danas veoma popularna zbog velike unutrašnje bašte koja je sklonjena od ulice i specijalita nacionalne kuhinje. Tu su još i kafane „Ima dana“, zatim „Velika Skadarlija“ i mnoge druge…
Restoran Klub književnika je mesto koje živi suštinu Beograda više od 70 godina. Kuća koju je sredinom XIX veka sagradio Mića Piroćanac, postala je dom jugoslovenske književne elite nakon Drugog svetskog rata. U isto vreme, restoran je otvorio svoja vrata za pisce iz udruženja da se okupe i druže. Nije trebalo dugo da Klub Književnika stekne kultni status i reputaciju kao dom intelektualaca, slobodnih mislilaca, sjajnih ideja, alči i preukusne hrane.
Kulturni događaji, ceremonije dodele nagrada, posete stranih umetnika i uglednika retko su se dešavale bez beogradske elite koja je večerala u Klubu. Budimir Blagojević Buda zaslužan je što se Klub pozicionirao kao kamen temeljac restoranske scene u Beogradu. Buda je bio vlasnik i glavni kuvar restorana više od 50 godina. U jesen 2019. godine restoran je preuzeo Branko Kisic vođen željom da Klubu dodeli novi identitet i redefiniše viziju gostoprimstva i hrane u Beogradu i Srbiji u čemu je uspeo i ponudom i ambijentom…
Ulica Strahinjića bana je sinonim za glamurozan noćni život, jer obiluje mestima koja bi valjalo bar po jednom posetiti. Ova ulica je čuvena po dobrom provodu, najekskluzivnijim kafićima i poznatim ličnostima koje u njih često dolaze. Da li je Dorćol poznat po ulici Strahinjića Bana ili je ulica Strahinjića Bana poznata po Dorćolu, to je na svakom posetiocu ovog kraja da proceni, kao što će svako imati priliku da samostalno izabere svoje omiljeno mesto. Navešćemo samo neka od njih: Pastis bistro, Brat Fidel, Šmek caffe, Kandahar caffe bar, Caffe Bacio, Hugo caffe i još desetine interesantnih…
Saša Bar krši pravila, a istovremeno poštuje tradiciju, što zahteva veliku kulinarsku veštinu. Restoran Sasha bar deluje kao neka labaratorija ideja inspirisana raznim kulturama. Vešto skriven iza reči „bar“ i velikog barskog stola na ulazu sa mnoštvom detalja koji podsećaju na užurbanu gradsku priču, Sasha bar na neki čudan način već dizajnom nagoveštava da ulazite u oazu vrhunskih ukusa.