Pronađi stan
Dolazak Odlazak
Gosti
0
Parking
Sobe
0
Dodatne opcije
Pronađi stan
Pretraga
x
Dolazak
Odlazak
Gosti
0
Parking
Sobe
0
Dodatne opcije
Izaberite i iznajmite udoban smeštaj na dan na Mirijevu!
O MIRIJEVU
Mirijevo je nekada bilo prigradsko selo, koje pominje čuveni turski putopisac Evlija Čelebija i za Mirijevo sa okolinom koristi opis:“pravi ružičnjaci i rajski vrtovi“. Danas je to beogradsko naselje u opštini Zvezdara. Veliko beogradsko naselje najverovatnije je ime dobilo nakon potpisivanja jednog od mnogih mirovnih sporazuma između Turaka i Austrijanaca tokom XVII veka (“evo mir”). Zašto bi se u tada dalekom predgrađu grada, u šumovitom kraju, potpisivao ikakav sporazum, ostaje nejasno.
U savremeno doba, Mirijevo , jedno od većih naselja, relativno blizu centralnih oblasti Beograda, deli se na dva dela, Staro Mirijevo ili Mirijevo I i Novo Mirijevo, čiji su delovi označeni kao Mirijevo II, III i IV. Mirijevo se nalazi na oko 5 kilometara od centra Beograda, na istočnom i jugoistočnom rubu široke centralne urbane zone grada. Razvoj ovog stambenog naselja počeo je relativno kasno, jer sve do početka sedamdesetih godina prošlog veka Mirijevo je bilo sasvim nezavisno, zasebno selo, van urbane zone Beograda.
Širenje Beograda i na tu stranu je učinilo svoje, tako da je Mirijevo 1971. godine postalo mesna zajednica unutar uže teritorije grada. Došlo je do gradnje novih stambenih blokova i velikog porasta stanovništva, uglavnom mlađe populacije doseljenika u prestonicu. Prvo je nastalo Staro Mirijevo, ili Mirijevo I, naselje porodičnih kuća koja obuhvata i područje prvobitnog sela Mirijeva, uz Mirijevski potok.
Decembra 18. 1976. godine u takozvanu „Mirijevsku lepoticu“ useljen je prvi stanovnik novog naselja Mirijevo. To je jedina zgrada sa crvenom opekom i nalazi se ispod okretnice autobuske linije 46. Tu čast da prvi dobije ključeve novog stana u kasnije najvećem gradilištu na Balkanu koje je ponekad brojalo i po 30 kranova, imao je Milutin Lepojević u ulici Petrarkinoj. Mirijevo je i dan danas u izgradnji, te se odavno izgubilo selo Mirijevo koje je skoro do kraja XX veka bilo nezavisno naselje nadomak Beograda. Ostaće samo njegovo ime kao podsetnik na prošla vremena.
U periodu iza 2000. godine, u Starom Mirijevu je počela izgradnja većih zgrada, lamela i višespratnica, u režiji privatnih investitora. Glavne u ovom naselju su ulica Jovanke Radaković, koja se proteže u pravcu sever – jug i nastavlja u ulicu Mirijevski venac, zatim ulica Vitezova Karađorđeve zvezde, koja se proteže u pravcu zapad – istok i predstavlja nastavak zvezdarske ulice Milana Rakića, koja se nekada zvala Mirijevski put.
Novo Mirijevo je naselje od tridesetak hiljada žitelja. Zavisno od vremena izgradnje i tipa zgrada, raščlanjeno je na Mirijevo II, III i IV. Mirijevo II je centralni deo podnaselja koji se prepoznaje po velikim stambenim zgradama visokim desetak spratova. Nalazi se južno od Starog Mirijeva i zapadno od Mirijeva III, a na jugozapadu se naslanja na Mali Mokri Lug. Centralna ulica ovog dela je Mirijevski venac i sa njom paralelna ulica Matice Srpske.
Na uzbrdici iznad Mirijevskog venca, pored ulice Samjuela Beketa od 2007. godine gradi se nova crkva, posvećena Svetom Velikomučeniku Pantelejmonu. Grad Beograd je u januaru 2010. izdvojio sredstva za unutrašnje radove u ovom hramu. Istočno odatle, deo naselja sa nižim zgradama, ne viših od šest spratova, nalazi se Mirijevo III. Karaklterišu ga nizovi zgrada sa belom fasadom i tamnim krovovima. Poslednji, severoistočni, dodatak naselju, Mirijevo IV, karakterističan po zgradama sa crvenim krovovima, različite spratnosti i po mnogo zelenila.
Tokom poslednjih petnaestak godina prvo je usporena, a onda ubrzano nastavljena masovna stambena izgradnja. Podižu se mnoge višespratnice u privatnoj režiji po čitavom naselju, naročito na rubnim područjima i na višim padinama brdâ koja okružuju naselje. Jedan od primera uspešnog modernog urbanističkog rešenja je stambeni kompleks „Mirijevski cvet“ – nekoliko trospratnica s različito obojenim fasadama u Šejkinoj ulici, kod VII gimnazije, nastalo oko 2007-8. godine.
Za pristojan i kvalitetan, obično hotelski smeštaj u Beogradu, do skora je bilo potrebno izdvojiti poprilično novca, ali se to promenilo u skorije vreme. Sada se može iznajmiti stan na dan na Mirijevu na primer, blizu centralnih oblasti Beograda i uživati u sopstvenoj privatnosti i udobnom komforu.
Stan na dan u Mirijevu možete izabrati iz naše kvalitetne ponude stanova i apartmana na koje smo veoma ponosni, kao i na vaše komentare nakon boravka u njima. Različite opcije stan na dan u Mirijevu nudimo po izuzetno povoljnijim uslovima i cenama pojedincima, parovima i porodicama, poslovnim ljudima ili onima koji u Beograd dođu na odmor ili u provod.
Podrazumeva se da smo tu za vas i da vam sve vreme, svakog dana u nedelji, stojimo na raspolaganju sa svim informacijama i za sve vrste rezervacija, kao i za svaku drugu pomoć u vezi smeštaja i boravka u Beogradu.
ZAŠTO IZNAJMITI STAN NA DAN NA MIRIJEVU?
Naši stan na dan Mirijevo apartmani i udobni stanovi, nalaze se u naselju koje je okruženo zelenilom i parkovima, a od centralnih delova Beograda udaljeno svega oko pet kilometara. Veoma je pogodno gostima koji dolaze u posetu rođacima ili prijateljima, kao i onima koji dolaze u Beograd sopstvenim prevozom, zbog velikog broja parking mesta.
Mirijevo je jedno od poslednjih većih stambenih naselja koja su narasla na rubu beogradskih centralnih urbanih oblasti. Naselje je ubrzo posle rata dobilo struju, prva ambulanta je otvorena 1960. godine, ali tek početkom sedamdesetih počinje prava urbanizacija ovog područja. Tokom 1980-tih naselje dobija prvu apoteku, poštu i supermarket. Krajem te decenije je izgrađeno Mirijevo III, zatim i Mirijevo IV. Tada se grade stambene zgrade i poslovni objekti duž ulice Jovanke Radaković.
Uz Mirijevski venac je 2008. godine projektovan park, sa drvoredima lipa i terenom za boćanje, a deceniju ranije nova pošta, dva supermarketa i toplana. Između ulica Ulofa Palmea i Matice Srpske, nalaze se Mirijevska pijaca, sa mnogobrojnim lokalima okolo, a preko puta je Dom zdravlja. U ulici Mihaila Bulgakova je izgrađena prva benzinska pumpa, što je značajna informacija za sve goste koji odsedaju u ovom kraju grada, a dolaze sopstvenim prevozom.
Naši stanovi i apartmani u Mirijevu su dobro locirani, u blizini parkova i šetališta i zbog toga predstavljaju idealno mesto za odmor. Treba istaći da su svi naši stanovi i apartmani na Mirijevu u potpunosti opremljeni i pogodni kako za kraći tako i za duži boravak u Beogradu.
Gosti Beograda koji traže stan na dan na Mirijevu, opredelili su se za urbano naselje van centralne zone grada, ali sa svim pogodnostima koje posetiocu mogu zatrebati, jer to je deo grada u kojem stan na dan trebaju iznajmiti oni koji žele da osete damare i atmosferu Beograda tako što će barem na kratko živeti kao njegovi stanovnici i to ne u strogom centru, već u naselju gde se može videti kako obični ljudi žive i sa njima razmeniti koja reč ili informacija.
Iznajmljivanje stanova i apartmana u Mirijevu zadovoljava sve razloge posete Beogradu, a naši “stan na dan” stanovi i apartmani na Mirijevu su odličan izbor. To je deo grada tako blizu, a ipak malo dalje od centralnih atrakcija Beograda, do kojih se brzo može stići gradskim prevozom ili sopstvenim vozilom.
LINIJE GRADSKOG PREVOZA NA MIRIJEVU
Mirijevo je deo grada koji je veoma dobro povezan sa centralnim zonama linijama gradskog prevoza.
Najvažnije autobuske linije su: 27 / Mirijevo III – Trg Republike; 27E / Mirijevo IV – Novi Beograd, Blok 20 („E“ znači „Ekspres“); 20 / Mirijevo III – Veliki Mokri Lug; 46 / Mirijevo – Savski Trg; 79 / Mirijevo IV – Dorćol; 25P / Mirijevo IV – Kumodraž, Stepina kuća; 74 / Mirijevo III – Bežanijska Kosa; ADA 4 / Mirijevo – Ada Ciganlija, sezonska letnja linija;
Minibus linije: E6 / Mirijevo IV – Blok 45, Novi Beograd; E4 / Mirijevo III – Bele Vode.
ZNAMENITOSTI I TURISTIČKE ATRAKCIJE U OKOLINI MIRIJEVA
Zvezdarska šuma je atraktivno izletište u užem centru grada, koje služi za odmor, sport i rekreaciju. To je pošumljeni deo brda nadmorske visine 254 metra, koje se nekada zvalo Veliki Vračar. Ono dominira istočnim delom Beograda i gradskim četvrtima koje ga okružuju. Sa pošumljavanjem Zvezdare krenulo se 1933. Godine, nakon izgradnje Astronomske opservatorije, kada je počelo uređivanje parka različitim biljnim vrstama.
Pošumljavanje ovog terena preduzeto je, između ostalog i zbog zaštite Beograda od košave. Najveći broj stabala šume posađen je u periodu od 1948- 1950. godine u velikim akcijama pionira i mladih gorana. Zvezdarska šuma je ispresecama stazama za šetnju i omiljeno je izletište stanovnika okolnih delova Beograda.
Astronomska opservatorija nalazi se u Zvezdarskoj šumi. Ukoliko želite da se sklonite sa beogradskog asfalta i od užurbanosti grada, ukoliko želite da potražite oazu mira u srcu Beograda, a pri tom se zanimate za nebeska tela i svemir, onda je poseta Astronomskoj opservatoriji pravi potez. U samoj šumi, ovaj kompleks zgrada i paviljona i jedna od najstarijih i najznačajnijih naučnih ustanova u našoj zemlji od nedavno je dobila status spomenika kulture.
Ovaj spomenik kulture osnovan je još davne 1887. godine kao jedan od najmodernijih u Evropi. Astronomska opservatorija sastoji se od 12 paviljona i upravne zgrade čiji se ceo kompleks prostire na površini od 10 hektara u okviru Zvezdarske šume i koji ima neprocenljivu vrednost. Opservatorija i ceo naučni kompleks značajan je za razvoj astronomije, fizike i meteorologije. Iako opkoljena svetlima velegrada, opservatorija je otvorena za sve posetioce svake poslednje subote u mesecu u periodu od marta do oktobra…
Sportski centar „Olimp Zvezdara“, nalazi se na jednoj od najviših tačaka Beograda, u neposrednoj blizini zvezdarske šume, okružen zelenilom i čistim vazduhom. Zahvaljujući povoljnom položaju na uzvišenju i takozvanoj povoljnoj „ruži vetrova“ koja se ovde stvara, čitava Zvezdara, a specijalno deo oko sportskog centra Olimp je godinama zaredom oaza najčistijeg vazduha u prestonici. Prostire se na površini od oko 50.000 m², koja se sastoji od otvorenih i zatvorenih sportskih terena, 250 metar dugom tartan stazom za trčanje, velikog kompleksa bazena, amfiteatra, upravne zgrade sa pratećim objektima, zelenih i igrališta za najmlađe.
Tokom proteklih nekoliko godina uložena su znatna sredstva za očuvanje i uređenje ovog sportskog kompleksa. Danas je SC „Olimp“ jedan od najuređenijih centara sa kvalitetnim sadržajima za rekreativno bavljenje sportom.
Zvezdara teatar otvoren je 1984. godine i od samog početka živeo je popularnost i uspeh koji počiva na činjenici da je većina glumačkih zvezda – najboljih ili najpopularnijih beogradskih glumaca – prešla u tim sa Zvezdare, stvarajući najbolju glumačku reprezentaciju bez konkurencije na ovom prostorima. Većina njihovih nezaboravnih uloga odigrana je u praizvedbama dramskih priča naših pisaca, delima koja su obogatila srpsku dramsku književnost.
Bata Stojković, Bora Todorović, Mira Stupica, Petar Kralj, Milena Dravić, Dragan Nikolić, Laza Ristovski, Seka Sablić, Branislav Lečić, Bogdan Diklić, Ljilja Dragutinović, Milorad Mandić Manda, Branimir Brstina, Voja Brajović, Gagi Jovanović, Lane Gutović i mnogi drugi, veliki, značajni umetnici srpskog glumišta, ostavili su, „neizbrisiv trag“ u životu, radu, repertoaru – postojanju kuće na Zvezdari…
Cvetkova pijaca nekada daleka periferija Beograda, a danas veoma živ deo grada i istoimena pijaca nose naziv po jednom čoveku – Cvetku Jovanoviću. U početku je Cvetko, po kome se ovaj kraj u žargonu zvao ili Kod Cvetka, radio kao sitni trgovac da bi početkom dvadesetih godina prošlog veka otvorio kafanu – mehanu koju nazvaše „Kod Cvetka“ i koja je uticala na razvoj ovog kraja.
Cvetko je sa svojim kafanskim vezama omogućio elektrifikaciju mehane, a zatim i čitavog kraja, a smatra se da je zaslužan i za to što je tramvajska linija broj šest počela tuda da vozi. Cvetkova pijaca je jedna od najvećih u Beogradu i za sve posetioce prestonice koji nemaju često priliku da vide zelene pijace i da osete njihovu atmosferu, ovbilazak ove će biti interesantan doživljaj.
Vinča — Belo brdo je arheološki lokalitet koji se nalazi na desnoj obali Dunava, u selu Vinča, 14 km jugoistočno od Beograda, odnosno na nekih 15 minuta vožnje od Mirijeva. Na ovom lokalitetu su istraživani ostaci najvećeg praistorijskog naselja u Srbiji i jednog od najznačajnijih neolitskih lokaliteta u Evropi. Nalazište je dobilo ime Belo brdo po svetloj boji lesne terase na kojoj se nalazi, ali je u stručnoj literaturi poznatije pod imenom Vinča.
Bogatstvo nalaza sa ovog lokaliteta (od keramičkih posuda, figuralne plastike, alatki od životinjskih kostiju i glačanog i okresanog kamena, ostataka kuća) govori u prilog da je Vinčanska kultura na ovom mestu bila prosperitetna, što potvrđuje dugotrajnost naselja.
Iskopavanja koja traju stotinak godina, sa prekidima, nisu ni blizu kraju, a posetioce će dočekati mali muzej na samom loikalitetu i više info tabli. Imamo utisak da se mnogo više moralo uraditi po pitanju promovisanja jedne od najstarijih ljudskih naseobina u Evropi…
POPULARNI RESTORANI I KAFEI U MIRIJEVU I OKOLINI
Restoran Stara Raška lociran je u Mirijevskom bulevaru 88. u mirnom delu Beograda. Stara Raška je restoran nacionalne kuhinje u kojem možete probati sve vrste jela sa roštilja, ali kako tvrdi ljubazno osoblje i specijalitete od sveže rečne ribe. U prijatnoj atmosferi ovde ćete moći uživati u ručku ili večeri sa prijateljima i dragim osobama.
Sakriven od pogleda i svakodnevne gužve, restoran „Stara Raška“ nudi mir i uživanje u čarima domaće kuhinje.
Pizza Clemenza na adresi Mirijevski venac 51, pozmata je na Mirijevu kao “najbolja pica u kraju”. Pice su pečene na šamotu, a restoran nudi još nekoliko vrsta italijanskih specijaliteta i efikasnu dostavu. Imaju odlične kritike, nadamo se da su stručniji pica majstori nego IT operatori, jer im niti jedan sajt nije bio dostupan kada smo pisali ovaj tekst. U svakom slučaju trebalo bi probati…
Restoran Trpeza predstavlja idealno mesto za sve ljubitelje tradicionalne srpske kuhinje koji imaju želju da uživaju u autentičnim jelima koja se mogu pronaći samo u ponudi ovog restorana. Ovaj restoran više od deset godina postavlja standarde kvaliteta i usluge, a gosti se zaljube u njega na prvi zalogaj. Restoran je zbog rastuće popularnosti i proširenja kapaciteta, promenio lokaciju i uz jednako prijatan ambijent, sada se nalazi u Malom Mokrom Lugu.
Restoran hotela Radmilovac hotel i restoran u Vinči, nalazi se na velikom imanju okruženom vinogradima i voćnajcima koji okružuju ovaj posed od 2 hektara površine, na samoj obali Dunava. Vlasnici i nakon 27 godina postojanja hotela, pasionirano održavaju kvalitet hotela, ali u restoranu konstantno stvaraju nove ukuse, ne zaboravljajući tradicionalna jela velikih kuvara koja su uvek u modi.
Tako u Radmilovcu svakodnevno možete uživati u jaretini, morskim plodovima, srpskom roštilju ili možete poneti kući već nadaleko poznatu teglu ajvara ili paštetu od guščije džigerice. Veoma popularno mesto za sve vrste proslava, toplo preporučujemo hotel Radmilovac zbog ambijenta i ukusne hrane.