Pronađi stan
Dolazak Odlazak
Gosti
0
Parking
Sobe
0
Dodatne opcije
Pronađi stan
Pretraga
x
Dolazak
Odlazak
Gosti
0
Parking
Sobe
0
Dodatne opcije
Stan na dan kod Vukovog spomenika je odlična opcija. Izaberite i rezervišite smeštaj po svojoj meri!
O VUKOVOM SPOMENIKU
Do centra, Skupštine Srbije, Trga Nikole Pašića, Terazija ili Trga Revolucije, može se prošetati, a jako blizu Vukovog spomenika su i trg Slavija, Kalenićeva pijaca, Njegoševa ulica i veliki broj muzeja i pozorišta. Ako poželite da skoknete do Novog Beograda, dovoljno je da “uhvatite” tramvaj br. 7, a i ostali delovi grada su odavde lako dostupni linijama gradskog prevoza.
Ovo je jedno od najpoznatijih raskršća u gradu i veoma često mesto sastanaka Beograđana. Prometna raskrsnica Ruzveltove (Grobljanske) ulice i Bulevara kralja Aleksandra, kako je mnogi zovu u žargonu “kod Vuka”. Tu je, povodom 150 godina od rođenja Vuka Stefanovića Karadžića, krajem 1937. godine postavljen čuveni spomenik posvećen reformatoru srpskog jezika.
Spomenik i kraj koji je po njemu dobio ime, nalaze se na tromeđi opština Zvezdara, Palilula i Vračar. Kako se za kratko vreme menjao izgled prestonice i to da je početkom XX veka Beograd bio samo nešto veći od omalene turske kasabe, pokazuje činjenica da je okolina Vukovog spomenika, koja je danas jedna od najpopularnijih stambenih lokacija, gde cene nekretnina po metru kvadratnom sada nadmašuju 2.000 evra, tridesetih godina prošlog veka bila periferija.
Zabeleženo je da je Đorđe Jovanović, autor bronzane figure, tada bio veoma nezadovoljan dodeljenom lokacijom za njegovo delo. Umesto parka, pored Vukovog spomenika u to vreme se nalazio fudbalski teren, a 1926. godine tu je sagrađen sada najstariji studentski dom „Kralj Aleksandar I“, nazvan po kralju “Ujedinitelju” iz porodice Karađorđević. Veruje se da je pre II svetskog rata, ova zgrada bila sedište regularne Velike Lože „Jugoslavija“, prve samostalne masonske organizacije na ovim prostorima, koju je 1919. godine osnovao Đorđe Vajfert .
Vukovom spomeniku, u širem smislu, pripada i blok preko puta Ruzveltove ulice, u kome se nalazi pet tehničkih fakulteta, Univerzitetska biblioteka, nekoliko zavoda i Arhiv Srbije. Ovo naselje je svojevrsni studentski i akademski centar. Danas je ovaj kraj jedan od omiljenih mesta za život u Beogradu.
Ovaj deo grada bi mogao postati simbol razvoja prestonice u skorijoj budućnosti, ako Beograd konačno dobije metro. Vukov spomenik postao bi centralna metro stanica i čvorište dugo priželjkivanog i još uvek dalekog šinskog gradskog prevoza. Ova stanica bila bi najznačajniji objekat u beogradskom saobraćajnom čvoru i prvi korak u ostvarenju dugogodišnjeg sna o beogradskom metrou.
Ako bilo kome u Beogradu kažete za park kod Vuka bez ikakvog dvoumljenja pričaće o njemu sa velikim zadovoljstvom. Ovaj lepi park kod Vukovog spomenika jedna je od najstarijih zelenih površina u prestonici i zauzima centralno mesto na Bulevaru kralja Aleksandra. Trouglastog je oblika i pored Bulevara kralja Aleksandra kraj njega prolazi Ruzveltova i ulica kraljice Marije.
Jedini je u Beogradu koji je sačuvao autentičan izgled i kao takav važno je mesto okupljanja mladih akademaca koji žive ili studiraju u njegovoj okolini, Beograđana koji žive u kraju, ali i svih generacija turista iz raznih delova zemlje i sveta. U okviru ovog parka može se videti spomenik Aleksdandru Sergejeviču Puškinu i veoma uspeo spomenik prvim prosvetiteljima sa prostora Balkanskog poluostrva – Ćirilu i Metodiju. Njih dvojica, kao i Vuk Karadžić, najveći reformator srpskog pisma, drže u ruci knjigu, kao simbol pismenosti i prosvetiteljstva.
Skulptura Vuk Karadžića je odavno postala jedan od najprepoznatljivijih simbola Beograda i dobar orijentir za sve pridošlice i goste prestonice. Ukoliko iznajmite stan na dan kod Vuka, odnosno u blizini parka Ćirila i Metodija, imaćete priliku da budete u strogom cenrtru grada, a ipak da svakog dana uživate u lepo skrojenoj zelenoj površini.
Park “kod Vuka” je centar urbane kulture mladih Beograda, mesto okupljanja velikog broja studenata, od kojih neki dolaze tu isključivo zbog druženja i dobrog provoda, a neki sa hrpama knjiga, da bi učili okruženi zelenilom. Ispod parka, u ulici Kraljice Marije, za zabavu omladine otvoreno je mnoštvo kafeterija i klubova, što je po nama još jedan dodatni motiv da iznajmite stan na dan kod Vukovog spomenika.
Na granici opština Vračar i Zvezdara, u srcu Beograda, možete veoma povoljno iznajmiti stan na dan kod Vuka i uživati u privatnosti i udobnom komforu. Stan na dan kod Vukovog spomenika, možete izabrati iz naše velike i kvalitetne ponude. Posebno smo ponosni na veliki broj odličnih stanova i apartmana kod Vukovog spomenika, koje nudimo po izuzetno povoljnijim uslovima i cenama.
Podrazumeva se da smo tu i da vam sve vreme, svakog dana u godini, stojimo na raspolaganju za sve informacije i rezervacije kao i za svaku drugu pomoć u vezi smeštaja i prijatnijeg boravka u Beogradu.
ZAŠTO IZNAJMITI STAN NA DAN KOD VUKOVOG SPOMENIKA?
Za sve koji u Beograd dođu da bi se nekoliko dana (i noći) zabavili, posetili i razgledali atrakcije i zanimljivosti prestonice, pogledali neku predstavu u pozorištu ili muzejsku postavku, obišli tržne centre u potrazi za uzbudljivom avanturom šopinga, ludo se zabavili u nekom od mnogobrojnih beogradskih klubovima i lokala, uživali u dugim šetnjama uz naše reke i divnim zorama i sutonima ili uzeli od svega navedenog po malo, izbor lokacije stan na dan kod Vukovog spomenika je odlično rešenje, jer odavde je sve gore nabrojano zaista na dohvat ruke.
Celo naselje, čije su okvirne granice ulica Dimitrija Tucovića, Tršćanska, Bulevar kralja Aleksandra i Ruzveltova, dobilo je naziv po spomeniku podignutom u parku Ćirila i Metodija. Skulptor Đorđe Jovanović u bronzi je ovekovečio velikog reformatora srpskog jezika, Vuka Karadžića, na mestu koje se tada smatralo krajnje neprikladnim za spomenik tako značajnoj ličnosti.
Zabačeni deo grada sa početka XX veka, danas je svakako jedan od urbanih centara prestonice, a čuveno „vidimo se kod Vuka“ postala je omiljena fraza za dogovor i mesto sastanka mnogih Beograđana.
Ovo naselje je i svojevrsni studentski i akademski centar. Tu se nalazi pet fakulteta – Arhitektonski, Građevinarski, Mašinski, Elektrotehnički, kao i Beogradska poslovna škola, a na samom kraju parka, poput još jednog spomenika koji ga krasi, uzdiže se prvi studentski dom u Srbiji, „Kralj Aleksandar I“, odnosno popularna „Lola“. Izgradio ga je još 1926. godine kralj Aleksandar I Karađorđević, da bi pomogao razvoju buduće nove, mlade intiligencije Kraljevine Jugoslavije.
Kako to obično biva, tamo gde obitava intelektualna elita, tu se otvaraju pozorišta i kulturni centri. Naselje Vukov spomenik može se pohvaliti Ustanovom kulture „Vuk Stefanović Karadžić“, koji već godinama obrazuje i zasmejava, zabavlja i vaspitava, kulturno uzdiže i oplemenjuje brojnu publiku, koju u ovom slučaju ne čine samo mladi naraštaji. Na daskama ovog pozorišta igrali su i još uvek igraju neke od najpopularnijih ličnosti srpskog glumišta.
Ako ste u Beograd došli zbog medicinskih tretmana ili lečenja nekog od vaših najmilijih, iznajmljivanje stana na dan oko Vukovog spomenika i dalje je dobra ideja. Mnogi stanovi i apartmani iz naše ponude su ne samo komforni, već i odlično locirani, jer u blizini, na par minuta vožnje ili desetak minuta pešice, nalazi se Klinički centar, kao i sledeće medicinske ustanove:
Institut za onkologiju i radiologiju, Institut za medicinu rada i radiološku zaštitu, Univerzitetska dečja klinika, Institut za dermatovenerologiju, Institut za hirurgiju i Oftamologiju, Institut za Psihijatriju, Klinika za hematologiju i Klinika za alergologiju i imunologiju.
Stan na dan kod Vukovog spomenika smatramo dobrim izborom za sve goste Beograda, bez obzira kojim povodom ili poslom su došli u prestonicu. Ova lokacija je dobar izbor za iznajmljivanje stana ili apartmana, zato što nema potrebe žuriti niti se nervirati, jer sve potrebe se mogu zadovoljiti brzo i jednostavno, bilo da trebate otići u nabavku, na neki od medicinskih, estetskih ili kozmetičkih tretmana ili na poslovni sastanak.
Veliki broj velikih i malih supermarketa, dve zelene pijace, renomirani saloni lepote, biblioteke, medicinske ustanove i neverovatno mnogo kafea i drugih ugostiteljskih objekata su udaljeni bukvalno na pet minuta ugodnog hoda od Vukovog spomenika.
Zato smo sigurni da će posetioci Beograda koji žele da budu smešteni u epicentru zbivanja, da bi što bolje osetili atmosferu prestonice i naše tradicionalno gostoprimstvo, svakako napraviti dobar izbor ako rentiraju stan na dan kod Vuka, jer gde se bolje može osetiti bilo grada, ako ne u neposrednoj blizini njegovog srca?
GRADSKI PREVOZ KOD VUKOVOG SPOMENIKA
U tom “povezivanju” sa ostalim delovima grada, posetiocima će pomoći mreža linija gradskog saobraćaja (vredi napomenuuti da je Vukov spomenik čvorište tramvajskih linija), od kojih su najvažnije:
Autobuske linije: 26 / Braće Jerković – Dorćol, Dunavska ulica; 27 / Mirijevo 3 – Trg Republike; 74 / Mirijevo 3 – Bećanijska Kosa (preko Novog Beograda);
Tramvajske linije: 2 / Savsko pristanište (kružna linija preko Dorćola, Vukovog spomenika i Slavije); 3 / Omladinski stadion, Karaburma – Rakovica, Kneževac; 5 / Ustanička – Kalemegdan, Donji grad; 6 / Ustanička – Tašmajdanski park; 7 / Ustanička – Novi Beograd, Blok 45; 14 / Ustanička – Banjica.
ZNAMENITOSTI I TURISTIČKE ATRAKCIJE U BLIZINI VUKOVOG SPOMENIKA
Kalenićeva pijaca je najveća i sigurno najpoznatija beogradska pijaca, smeštena u središtu Vračara, između ulica Njegoševe i Maksima Gorkog. Izgrađena 1926. godine na jednom od brojnih poseda predratnog beogradskog bogataša i dobrotvora Vlajka Kalenića.
Ovo je najbolje snabdevena i najpopularnija pijaca u prestonici i svakako da će gostima Beograda biti zanimljivo da prošetaju između krcatih pijačnih tezgi. Tako mogu napraviti divne fotografije I snadbeti se ukusnim i svežim proizvodima…
Hram Svetog Save je bez dileme najveća atrakcija na području opštine Vračar i jedan od nezaobilaznih simbola Beograda. Velelepna crkva je podignuta na mestu gde su, kako se veruje, 1594. godine Turci Osmanlije spalili mošti najvećeg srpskog svetitelja.
Ideja o podizanju bogomolje rodila se krajem XIX veka, 300 godina nakon strašnog čina, ali tek početkom XXI veka hram je konačno završen spolja. Još uvek se čeka postavljanje divnih mozaika kojima će crkva biti ukrašena iznutra.
Muzej Nikole Tesle na petnestak minuta šetnje od četvrti Čubura, nalazi se na adresi Krunska 51. Muzej Nikole Tesle je osnovan 5. decembra 1952. godine i smešten u lepu zgradu iz dvadesetih godina prošlog veka. Zgrada muzeja, koja je postala suviše tesna da primi veliki broj znatiželjnika iz svih krajeva sveta, proglašena je za spomenik kulture davne 1987. godine.
Muzej ima stalnu postavku, jedan deo je posvećen životu i radu Nikole Tesle, a u drugom delu je predstavljen razvoj nauke o elektricitetu i magnetizmu. Najzanimljivije su sobe i vitrine sa autentičnom dokumentacijom i radnim modelima Teslinih izuma. Radno vreme muzeja je 12 – 17 časova, ponedeljkom je zatvoren.
Pravni fakultet utemeljen 1808. godine, jedan je od najvećih pravnih fakulteta u regionu, sa dugom tradicijom i titulom prve visokoškolske obrazovne ustanove u Srbiji. Zgrada u kojoj se danas nalazi fakultet građena je od 1937. do 1940. godine. i nalazi se na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Beogradske ulice, samo nekoliko blokova udaljena od Vukovog spomenika.
Tašmajdanski park i crkva Svetog Marka je jedna od većih zelenih površina u centru prestonice. Nekada kamenolom i staro beogradsko groblje, posle Drugog svetskog rata je na gornjem platou nastao park, a u prostoru kamenoloma stadion, što je urađeno 1954. godine. Deceniju kasnije je uz stadion dograđen otvoreni, zatim i zatvoreni bazen u okviru sportskog centra Tašmajdan.
Crkva Svetog Marka podignuta je u neovizantijskom stilu neposredno pred Drugi svetski rat. U njoj se nalazi grobnica jedinog srpskog cara Stefana Dušana i grobnice kralja Aleksandra Obrenovića i njegove supruge Drage Mašin.
POPULARNI RESTORANI I KAFIĆI U OKOLINI VUKOVOG SPOMENIKA
Pošto je okolina Vukovog spomenika epicentar akademskog života Beograda, a tamo gde su mladi – tu je i zabava. Ovo naselje nikad ne spava, a gotovo u svakoj ulici može se naći po nekoliko kafića ili kafana, sa najraznovrsnijom muzikom, ponudom pića i živom atmosferom. Neki ugostiteljski objekti postoje veoma dugo i zaslužili su atribut „kultnih mesta“. Takav je na primer pub „Tramvaj“ koji preko 15 godina brine o dobroj zabavi i društvenom životu kako studenata, tako i svih drugih koji su mladi duhom i imaju želju za avanturom i dobrim provodom. Ovaj pub specifičan je po tome što svakog dana, bez presedana, organizuje živu svirku. Čuveni nacionalni restoran „Orašac“ tu je za sve one koji tragaju za tradicionalnom kuhinjom i pravom kafanskom atmosferom.
Tramvaj Pub širom otvara svoja vrata ljubiteljima dobrog piva, veselog društva i kvalitetne muzike! Gosti koji izlaze u Tramvaj pub slušaju domaći i strani rokenrol, vole autentični doživljaj paba kombinovan sa odličnim štimungom koji svojim nastupima prave bendovi koji sviraju uživo svake večeri. Još jedan od razloga zašto izaći u Tramvaj pab je što je klub smešten na odličnoj, dobro poznatoj lokaciji.
Gastronomska ponuda je dobra i kvalitetna, ne preterano široka, ali uvek možete pojesti ukusan zalogaj koji se slaže uz mnoge vrste piva koje su u ponudi. Osam vrsta svežeg i idealno rashlađenog točenog piva uz krilca u bafalo ili BBQ sosu su idealan izbor. Takođe, u ponudi je veliki izbor burgera, čijim se kvalitetom šef kuhinje ovog kluba posebno ponosi…
Restoran Orašac jedan je od retkih tradicionalnih restorana sa tipičnom srpskom kuhinjom koji je preživeo i ostao izuzetno kvalitetan. Nalazi se u Bulevaru Kralja Aleksandra, leti ga krasi bašta u debelom hladu, a zimi izvrsne kolenice sa kiselim kupusom i krompirom uz pucketanje vatre u pravom velikom kaminu. Zaštitni znak tokom čitave godine su dobre domaće rakije koje se poslužuju u čokanjčićima!
Vino Grad wine bar nalazi se u Požarevačkoj ulici, veoma blizu Vukovog spomenika. Otvoren pre par godina, ovaj lokal je posvećen vinima i onima koji ih poznaju i vole. Odlična selekcija vina iz svih krajeva sveta, kao i veliki broj domaćih sorti, veoma ljubazno i profesionalno osoblje, izuzetna klijentela, topao enterijer i lepa bašta, sve su to veliki plusevi ovog izuzetnog bara, koji je veoma brzo postao izuzetno popularan.
Dobrodošli su i oni kojima vino nije na prvom mestu, dobar izbor koktela i točeno špansko pivo, kao i ikusni zalogaji pršute, šunke i selekcije sireva, dopunjavaju ozbiljno dobru i široku ponudu vinskog bara. Za sve koji vole pun sto đakonija, pizzerija Fabrika koja se nalazi odmah preko puta ulice, bukvalno nekoliko metara dalje, može dopuniti ponudu svojim ukusnim đakonijama. Najtoplija preporuka…
Restoran Potkovica nalazi se u Golsvordijevoj ulici br. 20, u staroj kući i postoji već 28 godina. Intimna, domaća atmosfera i standardno dobra kuhinja sa specijalitetima od konjskog mesa, prepoznatljivi su simboli ovog restorana. Kobasice i biftek su jako popularni, ali je jelo po kome se ovaj restoran prepoznaje tatar biftek od konjskog mesa. Restoran je mali, porodični, hrana je odlična, a ukoliko vam smeta što ponekad može biti pomalo skučeno i zagušljivo, možete naručiti hranu za poneti. Jedan od najboljih tatar bifteka u gradu. Vredi probati, preporuka.