Почетак > Uređenje doma > Vodič za uspešno čuvanje kaktusa za početnike
Vodič za uspešno čuvanje kaktusa za početnike
- By Vladimir Ilic
- април 11th, 2024
- Uređenje doma
- 0 comments
Kaktusi su sve popularniji kao sobno bilje
Kada završite sa svim što je neophodno učiniti oko useljenja ili uređenja vašeg životnog prostora, kada sve očistite i unesete nameštaj, očekuje vas lepši deo. Vreme je da finiširate radove i dodate one detalje koji će stan ili kuću učiniti vašim domom. To su sitnice koje će učiniti da vaš prostor dobije na životu. Ubacite uramljene slike, fotografije i, naravno, biljke. Sigurno je da želite da svoj prostor oplemenite, a nemate vremena da se bavite zahtevnim biljkama. Kaktusi se predlažu kao rešenje u savremenom dobu, kada volite da vas dočeka ušuškan i prijatan ambijent u svom domu, a sa druge strane treba vam biljka koja ne traži mnogo vaše pažnje.
Nijedna druga biljka ne pruža toliko mogućnosti za dekoraciju, ukrašavanje i aranžiranje kao kaktus. Zato su ovo najpopularnije biljke koji ne traže mnogo nege. Da bi vaš kaktus imao što duži životni vek, pratite nekoliko jednostavnih saveta koji slede i imaćete predivne kaktuse u svom domu, dvorištu ili bašti.
Zašto se misli da svako može da čuva kaktus?
Kaktusi su prilagođeni sušnim uslovima, što znači da ih svako može čuvati, koliko god bio zaboravan. Svi smo bili u toj situaciji da prosto prenebregnemo zalivanje biljaka, pa su kaktusi odlična ideja za one koji odlažu tu obavezu. Kaktusu neće ništa faliti ako ga stvarno zalijete sutra. Naprotiv!
Kako kaktusi dolaze u svim zamislivim mogućim oblicima, veličinama i bojama, verovatno ćete naći onaj koji vam se dopada. Vrlo su otporni na većinu štetočina i bolesti, što ih čini relativno lakim za održavanje.
Kaktusi su vrlo prilagodljivi i mogu rasti u različitim uslovima osvetljenja i temperature, što znači da ih možete smestiti u različite kutove svog doma.
Na kraju, kaktusi su vrlo interesantan poklon zbog simbolike koju nose. Oni se povezuju s izdržljivošću, snalažljivošću i vitalnošću zbog svoje sposobnosti preživljavanja u teškim uslovima. Zbog toga ih je zgodno pokloniti nekom ko prolazi kroz težak period života jer šalju poruku podrške.
Poreklo kaktusa
Kaktusi originalno potiču s američkog kontinenta, a većina vrsta se prirodno nalazi u suvim i pustinjskim područjima Severne i Južne Amerike. Njihova istorija i evolucija protežu se kroz vekove prilagođavanja na surove klimatske uslove tih područja.
Neki od najstarijih fosilnih ostataka kaktusa potiču iz razdoblja pre više miliona godina. Preci modernih kaktusa verovatno su se razvili tokom geoloških promena u klimi, prilagođavajući se lošem tlu i nedostatku vode.
Kaktusi su se proširili širom Amerike i bili su ključni deo života autohtonih američkih naroda. Korišćeni su za hranu, piće, u medicinske i u ceremonijalne svrhe.
Danas se kaktusi uzgajaju širom sveta kao ukrasne biljke, a razne vrste kaktusa su popularne u vrtovima i kao ukrasi u domovima.
Koje su najpoznatije vrste kaktusa?
Postoji mnogo vrsta kaktusa, a svaka ima svoje karakteristike i specifičnosti. Može se reći da je ova vrsta jedinstvena u biljnom svetu i zanimljiva sama po sebi, koju god vrstu da odaberete da krasi vaš dom.
Opuntia je poznata je po svojim spljoštenim, ovalnim ili okruglim izdancima koji imaju bodlje. Ono što je interesantno je da ima jestive plodove.
Echinocactus ima okrugli, cilindrični oblik i karakteristične bodlje koje ga čine prepoznatljivim.
Mammillaria će vas privući malim cvetovima i izdancima, dok ferocactus ima dugačke i karakteristične bodlje.
Saguaro je veliki, visoki kaktus koji predstavlja simbol američkog jugozapada, pa ste ga najčešće mogli videti na filmu. Epiphyllum je specifičan jer raste na stablima drugih biljaka i ima velike i šarene cvetove.
Zalivanje kaktusa je posebna tema
Pogrešno je verovanje da kaktusima ne treba voda. Međutim, nikako ih ne treba stalno zalivati. Zalivaju se onda kad je zemlja potpuno suva ili spremna da popuca. Zimi je to jednom mesečno, a leti ćete najbolje utvrditi stanje opipavanjem zemlje. Onda kada je suva kada se zagrebe, vreme je za zalivanje. Kaktusi generalno preferiraju suvo tlo, pa ih treba zalivati samo kada je neophodno.
Kako održavati kaktus?
Idealne posude za kaktus su od gline ili ih zasadite u plastičnim saksijama sa otvorenim dnom, koje ćete staviti u keramičku ili metalnu saksiju.
Kaktusi preferiraju dobro drenirano tlo koje omogućava brzo isušivanje. Možete koristiti posebno tlo za kaktuse ili napraviti vlastitu smesu dodavanjem peska u standardno tlo za cveće.
Većina kaktusa preferira dosta sunčeve svetlosti, pa ih možete smestiti na sunčano mesto, poput prozora na južnoj ili jugozapadnoj strani kuće. Izuzetak je epiphyllum, kome je porebna delimična senka kako bi opstao.
Mnogi kaktusi dobro podnose širok raspon temperatura, ali im više prija toplota. Važno je izbegavati iznenadne promene temperature i izlaganje kaktusa ekstremnim temperaturama.
Kaktusi ne zahtevaju često đubrenje, ali povremeno možete koristiti ono namenjeno kaktusima. Vodite računa o tome da ne preterate i sledite uputstva na ambalaži. Redovno proveravajte kaktuse na prisutnost štetočina poput paučine ili vaši. Ako primetite infekciju, možete je ukloniti prskanjem vodom ili primenom prirodnih ili hemijskih sredstava za kontrolu štetočina.
Kako da kaktusi procvetaju?
Kaktusi cvetaju jednom godišnje, kao nagrada za sav uloženi trud i ljubav u njihovu negu. Ukoliko pratite sve instrukcije za njihov pravilni rast, možete slobodno očekivati da vaš kaktus procveta. Kaktusi formiraju prelepe cvetove koji grade harmoniju bodljikave površine i prelepih nežnih cvetova.
Presađivanje kaktusa
Idealno bi bilo mlađe biljke presaditi svake godine u proleće da im se pruži svež supstrat i mesto za rast. Kasnije, kada porastu, možete to da uradite svake dve do tri godine, u zavisnosti od toga koliko su porasli i da li u postojećoj saksiji imaju dovoljno mesta. To ćete prepoznati i po žilicama korena koje su izbile kroz otvor na dnu ili su stigle do zidova saksije. Ako su porasli u toku leta i ako im postaje tesno u saksiji, ne čekajte proleće da ih presadite, već to učinite odmah.
Ukoliko presađivanje radite sami, nužno je da se zaštitite rukavicama. Najbolje je da izvadite čitav kaktus sa zemljom i u potpunosti zamenite stari supstrat. Nove izdanke možete zasaditi u novim saksijama.
Prilikom sadnje pazite da koren kaktusa ne bude savijen i da bude zasađen na istom nivou kao i u prethodnoj saksiji. Ne zalivajte biljku odmah posle presađivanja, nego sačekajte nedelju dana i onda to uradite.
Tags:
Kategorije
Najčitaniji postovi
Najbolji bazeni u Beogradu i okolini 10 najboljih po našem izboru!
јул 2nd, 2023
Opustite se i uživajte ovog leta pored bazena Ima li nečeg privlačnijeg […] Read More
Top 5 second hand prodavnica u Beogradu
април 25th, 2023
Kultura kupovine u second hand prodavnicama Sjajan je osećaj kupovati iz druge […] Read More
Najbolji koktel barovi u Beogradu: Top 7 po našem izboru!
јун 5th, 2023
Šta koktel čini tako privlačnim pićem? Danas postoji neverovatno bogat izbor koktela, […] Read More
Top 7 pljeskavica u Beogradu po našem izboru
октобар 17th, 2023
U potrazi za dobrom pljeskavicom u Beogradu Na pitanje koja je najpopularnija […] Read More
Ostavite komentar